Տեղ համայնքը գտնվում է Հայաստանի հարավ-արևելյան սահմանին։ Տեղի բնակչությունը տասնամյակներ շարունակ մշակել է հարևան անջրդի հողերը։ Սակայն վերջին ռազմական ճգնաժամի հետևանքով գյուղատնտեսական հողերի մեծ մասը կորսվեց, ինչն իր հերթին ազդեցություն ունեցավ բնակչության կենսամակարդակի վրա։ Բացի այդ, շուրջ 250 ընտանիքներ տեղահանվել և ապաստան են գտել համայնքում, ովքեր իրենց ապրուստն ապահովելու համար ավելի շատ միջոցների կարիք ունեն: Այժմ համայնքը պետք է հույսը դնի սահմանափակ հողային ռեսուրսների վրա և փնտրի ոռոգում` բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրություն սկսելու համար:
Ծրագրով առաջարկվում է Տեղ համայնքի Տեղ բնակավայրի ոռոգման ամբողջական համակարգի կառուցում, որը բաղկացած կլինի արևային մարտկոցներով հագեցած պոմպակայանից, դեպի գյուղի վերին հատված մղող խողովակաշարից, ջրամբարի վերանորոգումից և ինքնահոս բաշխիչ ցանցից։ Նախատեսվում է նաև աշխատել շահառու ֆերմերների հետ՝ աջակցելով կայուն, բարձրարժեք գյուղատնտեսության անցմանը։
Ոռոգման համակարգի կառուցումը համալիր ծրագիր է, որը ներառում է պետական սուբվենցիայի, Լիտվայի դեսպանատան, ԱՄՆ ՄԶԳ «Ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագրի համաֆինանսավորումը: Ոռոգման համակարգը թույլ կտա անցում կատարել բարձրարժեք գյուղատնտեսության, ոռոգել հավելյալ 300 հա գյուղատնտեսական հողատարածք։ Արդյունքում շուրջ 200 տնային տնտեսություններ հնարավորություն կունենան բարելավելու իրենց սոցիալական վիճակը՝ ստանալով խորհրդատվություն և ոռոգում կայուն գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար:
Ծրագիրը կունենա բնապահպանական և սոցիալական ազդեցություն, քանի որ այն կկանխի հողերի դեգրադացիան կայուն գյուղատնտեսական մեթոդների և ոռոգման միջոցով և կնպաստի բնակչության եկամուտների ավելացմանը:
Նախագիծի արդյունքները հետևյալն են.
• Առնվազն 300 հեկտարը ոռոգվում է, ինչն օգնում է կանխել անապատացումը՝ այդպիսով ապահովելով կայուն գյուղատնտեսական գործելակերպերի կիրառումը և հողի երկարաժամկետ արտադրողականությունը:
• Ոռոգման ծախսերը կրճատվել են 40%-ով արևային վահանակների տեղադրման շնորհիվ՝ ծառայությունն ավելի մատչելի դարձնելով սպառողների համար:
• Շահառու ֆերմերները բարելավել են գործնական գիտելիքներն ու կարողությունները՝ կիրառելու գյուղատնտեսական կայուն գործելակերպում, ինչպես նաև բարելավելու գյուղական արժեշղթան:
• Շուրջ 200 տնային տնտեսություններ զգալիորեն ավելացրել են իրենց եկամուտները՝ սկսած ծրագրի ավարտի երկրորդ տարվանից:
• Համայնքն ուժեղացրել է սեփական ջրային ռեսուրսները կառավարելու կարողությունները՝ տրամադրելով հավաստի տվյալներ:
Irrigation system is operational_1.jpg
Վարելահողերի վերականգնում դրենաժային համակարգի կառուցման միջոցով Լոռու մարզի Լեռնանցք համայնքում
Հողերի դեգրադացիա
Plantings_1 (1).jpg
ՀՀ Սյունիքի մարզի Նորաշենիկ համայնքի դեգրադացված հողերի և ագրոկենսաբազմազանության վերականգնում անտառվերականգնման միջոցով
Construction works 1.jpg
ՀՀ Տավուշի մարզի Տավուշ համայնքի վարելահողերի վերականգնում` ոռոգման երրորդ կարգի բաժանարար համակարգի վերականգնման, գյուղտեխնիկայի տրամադրման և հողերի կայուն կառավարման համար տեղական կարողությունների զարգացման միջոցով
Construction launched_1.jpg
Արոտների կայուն կառավարման համակարգի ներդրում Սյունիքի մարզի լեռնային համայնքներում
Distribution of construction materials in Karchaghbyur.jpg
Կլիմա Իստ Պլյուս ծրագիր. Արոտների կայուն կառավարման գործելակերպերի ներդրում Գեղարքունիքի մարզի լեռնային համայնքներում
Drip irrigtation filter.jpg
Ավանդական մշակաբույսերով և էկո-տեխնոլոգիաների կիրառությամբ համայնքային այգու հիմնումը որպես ոչ մետաղական հանքարդյունահանման այլընտրանք

Tegh community is located at the south-eastern border of Armenia. Local population used to cultivate neighboring arid lands for decades. However, as a result of the recent military crisis, most of the farmlands were lost that affected the living standards of the population. In addition, some 250 families were displaced and found refuge in the community who need more resources to ensure their subsistence. Now the community has to rely on limited land resources and look for irrigation to start high value crop production.
The project proposes the construction of a complete irrigation system for Tegh settlement of Tegh community, which consists of a pumping station equipped with solar panels, a pumping pipeline to the upper part of the village, repair of the reservoir and a gravity distribution network. Work with beneficiary farmers, support for the transition to sustainable, high-value agriculture is also planned.
The construction of an irrigation system is a complex project that includes also co-funding from state subvention, the Embassy of Lithania, USAID Improved Water Management Program. The irrigation system will allow to make a transition to high-value agriculture, to irrigate additional 300 hectares of farmland. As a result, around 200 households will have the opportunity to improve their social situation by receiving advice and irrigation to practice sustainable agriculture.
The project will have environmental and social impact as it will prevent degradation of land though application of sustainable agriculture methods and irrigation and will enhance local population’s opportunities to increase their income.
• At least 300 ha become irrigated that help prevent desertification, thus ensuring application of sustainable agriculture practices and long-term productivity of land.
• Irrigation costs reduced by 40% reduction through installation of a PV system, making the service more affordable for consumers.
• Beneficiary farmers have increased practical knowledge and capacities to apply sustainable agricultural practices as well as enhance the rural value chain.
• Around 200 households significantly increased their income, starting from the second year upon the project's completion.