• Ազդակիր համայնքները և քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունները՝ Հայաստանի էներգետիկայի և կլիմայի փոփոխության քաղաքականություններում սոցիալ-էկոլոգիական մշակույթի ներդրման մասնակից
Ազդակիր համայնքները և քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունները՝ Հայաստանի էներգետիկայի և կլիմայի փոփոխության քաղաքականություններում սոցիալ-էկոլոգիական մշակույթի ներդրման մասնակից
ԱրագածոտնԼոռիՏավուշՎայոց Ձոր
«Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ
$30000.00
$27920.00
Կլիմայի փոփոխության և էներգետիկայի վերաբերյալ քաղաքականություններն ու ծրագրերը պետք է ունենան հավասարակշռված մոտեցում սպասվող օգուտների և ռիսկերի, կլիմայական և սոցիալական պարտավորությունների, բնական ռեսուրսների՝ հողի, ջրի, կենսաբազմազանության, անտառի կայուն օգտագործման վերաբերյալ: Անհրաժեշտ է դիտարկել համայնքի և բնակչության կարիքները, ներդնել կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մշակույթ: Բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ պետական մարմինները, մասնավոր սեկտորը, ազդակիր համայնքները, ՀԿ-ները պետք է ունենան ակտիվ ներգրավվածություն այս գործընթացում: Արդյունքում, նոր սոցիալ-բնապահպանական պատասխանատու գործելաոճի մշակույթ կներդրվի կլիմայի փոփոխության և էներգետիկայի վերաբերյալ քաղաքականություններում ու ծրագրերում:
Այս խնդիրը լուծելու համար Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել Հայաստանի էներգետիկայի և կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ քաղաքականություններում սոցիալական և էկոլոգիական պատասխանատու գործելակերպի մշակույթի ներդրմանը պետական մարմինների, 4 ազդակիր համայնքների (Լոռու մարզի Փամբակ, Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս, Արագածոտնի մարզի Թալին, Տավուշի մարզի Դիլիջան), քաղաքացիական հասարակության երկխոսության միջոցով: Դրա հիման վրա կմշակվի առաջարկությունների փաթեթ և կներկայացվի ՀՀ կառավարություն:
Նախագիծն ունենալու է հետևյալ արդյունքները.
Կլիմայի և էներգետիկայի ծրագրերի արդյունավետության և օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ դաշտի վերլուծության հիման վրա թիրախ համայնքների բնակչության 50%-ը բարձրացրել է իր գիտելիքները էներգետիկայի և կլիմայի քաղաքականությունների վերաբերյալ:
Մշակվել և ՀՀ կառավարությանն են ներկայացվել վերականգնվող էներգետիկայի և կլիմայի քաղաքականություններում սոցիալ-բնապահպանական պատասխանատու գործելակերպի մշակույթի ներդրման վերաբերյալ առաջարկություններ:
15 սոցիալական խումբ և 20 ԶԼՄ ներկայացուցիչներ մեդիա արշավների միջոցով նպաստել են հասարակական կարծիքի ձևավորմանը էներգետիկայի և կլիմայի քաղաքականություններում սոցիալ-բնապահպանական պատասխանատու գործելակերպի մշակույթի ներդրմանը:

• Impacted Communities and Civil Society Organizations as Participants in Introduction of Socio-ecological Culture in Energy and Climate Change Policies in Armenia
Impacted Communities and Civil Society Organizations as Participants in Introduction of Socio-ecological Culture in Energy and Climate Change Policies in Armenia
Aragatsotn LoriTavushVayots Dzor
“EcoLur” Informational NGO
$30000.00
$27920.00
The policies and programs on climate change and energy in Armenia should have a balanced approach on expected benefits and risks, climate and social commitments, sustainable consumption of natural resources- land, water, biodiversity, forestry. It is necessary to consider community and population needs, introduce the culture of corporate social responsibility. In this process all the stakeholders, such as the state agencies, private sector, impacted communities, CSOs should have active engagement. As a result, a new culture of socially and environmentally responsible practice will be introduced in policies and programs on energy and climate change.
To tackle this issue, the project aims to introduce the culture of socially and environmentally responsible practices in policies related to energy and climate change through a dialogue between state agencies, 4 affected communities (Pambak in Lori Region, Yeghegis in Vayots Dzor Region, Talin in Aragatsotn Region, Dilijan in Tavush Region), civil society, and experts. Based on this, a set of recommendations will be developed and submitted to the Government of Armenia.
50% of locals in target communities increased their knowledge of energy and climate policies based on the analysis of the legislative and institutional framework, and the effectiveness of energy and climate projects.
Recommendations on introducing a culture of socially and environmentally responsible practices into the policies on renewable energy and climate change are developed and presented to the Government.
15 social groups and 20 mass media representatives through media campaigns contributed to forming public opinion on introduction of a culture of socially and environmentally responsible practices in energy and climate change policy.