Ծրագրերի կայունության գրավականը
Մոտ 14 տարի առաջ տեղադրված արևային համակարգը գործում է անխափան առայսօր։ Ո՞րն է այս կայունության բանաձևը։
ՄԱԶԾ-ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի անդրանիկ նախագծերը այսօր փաստում են իրենց հաջողության գործում մի քանի կարևոր հանգամանքների մասին։ Ի թիվս մի շարք կարևոր նախապայմանների, ծրագրի հաջողության գործակիցը շարունակական հոգատարությունն ու խնամքն է համայնքի և շահառուների կողմից։
Այդպիսի դրսևորման ցայտուն օրինակ է դեռևս 2009 թվականին մեկնարկած շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացման նախագիծը Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքում։ Ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվել է Երրորդ Բնություն ՀԿ-ի կողմից ՓԴԾ-ի ֆինանսավորմամբ։ Ցուցադրական շենքի օրինակով փորձ է արվել խրախուսել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառումն ու էներգաարդյունավետ միջոցառումների իրականացումը բազմանաբնակարան շենքերում։ Շահառու շենքի էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումների թվում եղել են ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող տարածքների՝ շքամուտքերի և միջանցքների դուռ-պատուհանների փոխարինումը առավել ջերմամեկուսիչ տեսակներով, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ լուսավորության և արևային տաք ջրի ու ջեռուցման համակարգի տեղադրումը։ Արդյունքում, շուրջ 6 ամիս ձգվող ջեռուցման սեզոնի ընթացքում շենքի բնակիչներն ունեն հնարավորություն Հայաստանի ամենախստաշունչ կլիմայական պայմաններում ապահովել էներգաարդյունավետ ջեռուցում և հետևաբար՝ նպաստել ածխաթթու գազի արտանետման կրճատմանը։ Հատկանշական է, որ նախագծի արդյունքները նկատելի են նույնիսկ 14 տարի անց, քանի որ արևային ջեռուցման համակարգը շարունակում է անխափան գործել, սարքին վիճակում են ծրագրով տեղադրված դուռ-պատուհանները։ Սա վկայում է նախագծի կայունության մասին, ինչը նաև շահառու բնակիչների հետևողականության և պարբերական խնամքի ու հոգատարության արդյունք է. չէ որ այս ենթակառուցվածքի շնորհիվ իրենք ունենում են տնտեսական ու բնապահպանական օգուտներ։
Այսպես, նախագծի արդյունքում՝ վերջին 14 տարվա ընթացքում, շուրջ 14 ընտանիք ունեցել է ընդհանուր 5,620 ԱՄՆ դոլար խնայողություն, ինչը նշանակում է բնական գազի մոտ 25% և էլեկտրաէներգիայի մոտ 5% էներգածախսի կրճատում, որի նպաստմամբ մթնոլորտ չի արտանետվել  մոտ 283 տոննա ածխաթթու գազ։
Ուրախալի է, որ Հայաստանում Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի նախաձեռնությունների արդյունքները ոչ միայն կրկնօրինակվում ու ընդլայնվում են, այլև ապահովում են կայունություն՝ բնապահպանական օգուտների ու շահառու համայնքների ապրուստի բարձրացման համատեքստում։

• Sustainability Formula of the Projects
The solar system installed almost 14 years ago is still operating uninterruptedly. What is the formula of this sustainability?
The first projects funded by the UNDP/GEF Small Grants Programme  (SGP) are now validating the several important factors of their success. In addition to a range of important prerequisites, the project success lies in the continuous care and ownership by the community and beneficiaries.
One vivid example of such manifestation is the project aimed at raising energy efficiency in Artik community of Shirak region launched back in 2009. The project was successfully implemented by Third Nature NGO through the SGP funding. Based on the example of a demo building, the project tried to promote the use of renewable energy sources and implementation of energy-efficient measures in apartment buildings. The energy efficiency measures of the beneficiary building included replacement of entrance and stairwell doors and windows with energy-efficient ones, as well as installation of EE lighting system and solar thermal system. As a result, during the heating season that lasts over 6 months in this harshest climatic zone of Armenia, the residents of the building are provided with energy efficient heating and thus, contribute to reduction of CO2 emissions. Interestingly, the results of the project are apparent even 14 years later, since the solar thermal system keeps operating uninterruptedly, the installed doors and windows are in proper conditions. This speaks about the sustainability of the project, which is also a result of consistent and regular care and ownership by the beneficiary residents. Isn’t it for this infrastructure, that they receive economic and environmental benefits?
Thus, as a result of the project over the course of a 14-year period about 14 families had around 5,620 USD saving, which includes reduction of energy costs of natural gas and electricity by 25% and 5%, respectively, preventing  almost 283 tons of CO2 emission into the atmosphere.
It is pleasing to know that the results of Small Grants Programme’s initiatives in Armenia are not only being replicated and scaled up, but also ensure sustainability within the context of increasing environmental benefits and livelihoods of the beneficiary communities.