Բնության հետ ներդաշնակ․ կենսաբազմազանության շաբաթը Հայաստանում
Ս․թ․ մայիսի 21-ին Վանաձորի «Բու սրճարանում» տեղի ունեցավ ՄԱԶԾ Հայաստանի կենսաբազմազանության ֆինանսավորման պլան (BIOFIN) ծրագրի և Շրջակա միջավայրի նախարարության համատեղ համակարգմամբ կազմակերպված միջոցառումը՝ «Միավորված՝ հանուն բնության․ միջազգային համագործակցության օր» խորագրի ներքո։ Միջոցառմանը մասնակցում էին պետական համապատասխան գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ՄԱԶԾ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ներկայացուցիչներ՝ քաղհասարակության և գիտական համայնքից և ոլորտով հետաքրքրված այլ հյուրեր։
Միջոցառումը մեկնարկեց ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի տրամադրած դրամաշնորհի շրջանակներում կառուցված «Բու սրճարան» էկոտուրիստական ենթակառուցվածքի բացմամբ, որից հետո հյուրերը հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ծրագրի իրականացման պատմությանը, շրջայց կատարել հեծանվային հրապարակով և մասնակցել նախապես հայտարարված անտառային արշավին։
Միջոցառման հիմնական նպատակն էր տեղական լուծման միջոցով ցույց տալ, թե ինչպես կարելի է համատեղել գործարարությունը բնության հետ ներդաշնակեցմամբ։ Միջոցառման հյուրերին տպավորեց նաև առաջին անգամ նման մասշտաբի նախաձեռնության հիմքում երիտասարդ կին ձեռներեցի տեսլականը, ով, տարիներ առաջ Երևանից տեղափոխվելով Վանաձոր, որոշեց, որ հնարավոր է լեռնահեծանվային սպորտը դարձնել Հայաստանում կենսակերպ, որը գրավիչ է նաև օտարերկրյա հյուրերի համար, ինչպես նաև հնարավորություն տվեց բարձրաձայնել վտանգված կենդանատեսակների մասին, ինչպիսին է հենց բուն, որի խորհրդանշով էլ կառուցվել է ամբողջ բիզնես գաղափարը։
Կենսաբազմազանության շաբաթվա համատեքստում այս միջոցառումը իր գաղափարային շեշտադրումով յուրահատուկ էր՝ թե՛ գործնական ակտիվություններով, թե՛ բազմոլորտ շփումների հարթակի ստեղծմամբ և թե՛ նմանատիպ պատմությունները հանրահայտ դարձնելու ջանքերով։

• Harmony with Nature: Biodiversity Week in Armenia
(BIOFIN) Project and the Ministry of Environment that took place at Vanadzor's Boo Cafe under the slogan of “United by Nature: International Cooperation Day”. High ranking government officials, UNDP Resident Representative Natia Natsvlishvili and representatives from CSOs and academis, as well as other interested parties were among the guests.
The event kicked off with the official opening of Boo Cafe eco-touristic infrastructure
constructed within the framework of a grant awarded by the GEF Small Grants Programme, which was later followed by series of activities during which the guests were able to get acquainted with the project implementation process, to make a tour around the pump track which was culminated by the initially announced forest hiking.
The main objective of the event was to showcase the local solution which made the business and nature compatible through harmony. The event participants were impressed by the initiative first of its kind in scale, at the core of which was the vision of a young businesswoman moved to Vanadzor from Yerevan, who decided to make the mountain bike sport a lifestyle in Armenia attracting foreign visitors and also raising the issue of endangered species, such as the extinction of owl, the concept of which was taken into account while developing the whole business idea.
As part of the national biodiversity week celebration, this event was unique in its conceptual highlights both in terms of practical activities, creation of multistakeholder networking platform, as well as through the efforts of making similar stories publicly available.