ՓԴԾ-ի նախաձեռնությունները ներկայացվել են միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում
Սույն թվականի ապրիլի 2-ին Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում մեկնարկեց Եվրոպական միության, Ավստրիական զարգացման գործակալության և Հայաստանի ազգային ագրարարային համալսարանի կողմից կազմակերպված «Կանաչ գյուղատնտեսության միջազգային կոնֆերանս Հայաստան» խորագրով միջոցառումը, որը միտված էր կանաչ գյուղատնտեսության ոլորտում նորարարական և հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա զարգացման խթանմանը։
Փոքր դրամաշնորհների ծրագիրը, լինելով կանաչ գյուղատնտեսության ոլորտում նորարական գործելակերպերի իրականացման առաջամարտիկներից մեկը, ևս հանդես եկավ տարբեր տարիներին իրականացրած փորձարարական և ցուցադրական նախաձեռնությունների արդյունքների ներկայացմամբ։ Մասնավորապես, ՓԴԾ-ի դրամաշնորհառուները պաստառային ներկայացման փուլի ընթացքում միջոցառման հյուրերին ցուցադրեցին իրենց ծրագրային ձեռքբերումները, կիսվեցին փորձով, քաղված դասերով և քննարկեցին նաև ոլորտում առկա մարտահրավերներն ու հնարավորությունները։
Այսպիսով, միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ՓԴԾ-ի կողմից վերջին տասնամյակում ֆինանսավորված այն ծրագրերը, որոնք նշանակալի ազդեցություն են ունեցել Հայաստանում կայուն զարգացման և կանաչ գյուղատնտեսության խթանման գործում։ Հայաստանի Լոռու և Շիրակի մարզերում իրականացված կենսավառելիքի կիրառության, հողի և ջրի արդյունավետ կառավարման, ինտենսիվ այգեգործության փորձարարական և ցուցադրական ծրագրերը ներկայացրած դրամաշնորհառուները ևս մեկ անգամ շեշտեցին նորարական ծրագրերի կարևորությունը՝ որպես պիլոտային նախաձեռնություն, որի արդյունքները կարող են նպաստել Հայաստանի ամբողջ տարածքով ընդլայնմանն ու կրկնօրինակմանը։

SGP initiatives have been presented during an international conference
On April 2, 2025 the event titled “Green Agriculture Conference Armenia'' organized by the European Union, Austrian Development Agency and Armenian National Agrarian University was launched at Armenia Mariott Hotel, aiming to foster innovative and research-based development in the field of green agriculture.
As a pioneer in applying innovative green agricultural practices, the Small Grants Programme was also represented at the event, showcasing the results of its pilot and demo initiatives implemented over the years. Particularly, during the poster session the SGP Grantees highlighted their project achievements to the event guests, shared valuable experience, lessons learnt as well as engaged in discussions about existing challenges and opportunities within the field.
Thus, the event featured the projects funded by UNDP/GEF SGP over the last decade which had a significant impact on fostering sustainable development and green agriculture in Armenia. By presenting the pilot and demo projects on biofuel application, efficient land and water management, intensive horticulture, the grantees from Lori and Shirak regions of Armenia once again underscored the importance of innovative initiatives as models for further scale up and replication across Armenia.