• Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնում՝ նորարարական ստորջրյա տեխնոլոգիայի կիրառմամբ
Սևանա լիճը Հայաստանի և Հարավային Կովկասի ջրային ամենամեծ ավազանն է: Լճում բնակվում են 6 տեսակի ձկներ, որոնք բոլորն են անհետացման վտանգի տակ են, մինչդեռ լճի ավազանում կան ավելի քան 250 տեսակ ողնաշարավորներ (48-ը պաշտպանված են), մոտ 150 տեսակ անողնաշարավորներ և մոտ 1600 բույսեր։
Սևանա լճի հատակին կան բազմաթիվ լքված թակարդներ ու ձկնորսական ցանցեր։ Թեև այդ ցանցերն ու թակարդները չեն օգտագործվում, բայց դրանք շարունակում են որսալ և սպանել ձկներին, խեցգետիններին և այլն: Բուսական ու կենդանական աշխարհի քայքայվող մնացորդները քայքայվելիս թթվածին են սպառում, ինչը լճի հատակին ստեղծում է անաերոբ միջավայր: Սա վնասակար է էնդեմիկ տեսակների համար․ օրինակ՝ Սևանի իշխանի, որը ձվադրում է միայն թթվածնով հարուստ ջրային տարածքներում՝ 25–30 մ խորության վրա:
Ծրագրի նպատակն է մաքրել Սևանա լճի հատակը լքված թակարդներից, ձկնորսական ցանցերից և այլ աղբից, իսկ ձեռք բերված ձկնորսական նեյլոնե ցանցերը վերամշակել շուկայական արտադրանքում՝ կիրառելով տեխնիկական սարքավորումներ՝ համակարգված սքանավորելու լճի հունը, ինչը կմեծացնի մաքրման ջանքերի արդյունավետությունն ու կարողությունը։ Լքված ցանցերը, թակարդները և այլ աղբը գտնելու համար կգործարկվեն սքանավորող հիդրոլոկատոր, ստորջրյա հեռակառավարվող մեքենա (ROV/ՍՀՄ) և դրոններ։ Այնուհետև, աղբը հավաքելու համար սուզումներ կիրականացնեն որակավորում ունեցող ջրասուզակ-կամավորները։ Քարտեզագրման և մաքրման աշխատանքները, ինչպես նաև վերամշակված արտադրանքի նախագծումը, արտադրությունը և շուկայավարումը կիրականացվեն տեղի համայնքի ակտիվ մասնակցությամբ և ջանքերով: Տեղացի երիտասարդները կզբաղվեն նաև ռոբոտաշինությամբ՝ նպատակ ունենալով կառուցել, ծրագրավորել և շահագործել մակերեսային հիդրոլոկատորներ և ստորջրյա դրոններ: Ծրագիրը նախատեսում է վերամշակել ձեռք բերված ձկնորսական նեյլոնե ցանցերը, ներգրավել և կրթել տեղի համայնքին, հիմնականում՝ կանանց, արտադրելու և շուկա հանելու ձեռքի աշխատանքներ, հուշանվերներ, որոնք կվաճառվեն այցելուներին և զբոսաշրջիկներին։
Նախագծի ակնկալվող արդյունքներն են՝
Լճի հունի սքանավորում և աղբի մեծ ծավալներ ունեցող տարածքների քարտեզագրում․ տարեկան սքանավորվում է 50 կմ2 տարածք (ընդհանուրը՝ 100 կմ2) և հայտնաբերվում է 10 վայր՝ 100 կգ աղբով։
Լճի հունի մաքրում. տարեկան հավաքվում է 2,500 կգ աղբ (ընդհանուր 5000 կգ), ներառյալ՝ լքված թակարդներն ու ձկնորսական ցանցերը:
Երիտասարդների վերապատրաստում մակերեսային և ստորջրյա դրոններ կառուցելու, ծրագրավորելու և շահագործելու համար. մոտ 30 երեխաներ վերապատրաստվում են «Արմաթ» (Սևան) լաբորատորիայում՝ կառուցելու և շահագործելու անկախ նավիգացիայով 2 նավ և ստորջրյա 2 դրոն։
Տեղական համայնքների վերապատրաստում՝ վերամշակված արտադրանք տալու համար․ համայնքի 12 անդամներից բաղկացած 6 թիմ (մոտ 70 մեծահասակ) վերապատրաստվում են «MADE»-ի արհեստավորների կողմից: Վերականգնված նյութի առնվազն 25%-ը վերամշակվում է, և արտադրվում են իրացման ենթակա իրեր: Վերականգնված նյութի առնվազն 25% -ը վերամշակվում է, և արտադրվում են վաճառքի ենթակա իրեր։
• Լճի հունի սքանավորում և աղբի մեծ ծավալներ ունեցող տարածքների քարտեզագրում․ տարեկան սքանավորվում է 50 կմ2 տարածք (ընդհանուրը՝ 100 կմ2) և հայտնաբերվում է 10 վայր՝ 100 կգ աղբով։
• Լճի հունի մաքրում. տարեկան հավաքվում է 2,500 կգ աղբ (ընդհանուր 5000 կգ), ներառյալ՝ լքված թակարդներն ու ձկնորսական ցանցերը:
• Երիտասարդների վերապատրաստում մակերեսային և ստորջրյա դրոններ կառուցելու, ծրագրավորելու և շահագործելու համար. մոտ 30 երեխաներ վերապատրաստվում են «Արմաթ» (Սևան) լաբորատորիայում՝ կառուցելու և շահագործելու անկախ նավիգացիայով 2 նավ և ստորջրյա 2 դրոն։
• Տեղական համայնքների վերապատրաստում՝ վերամշակված արտադրանք տալու համար․ համայնքի 12 անդամներից բաղկացած 6 թիմ (մոտ 70 մեծահասակ) վերապատրաստվում են «MADE»-ի արհեստավորների կողմից: Վերականգնված նյութի առնվազն 25%-ը վերամշակվում է, և արտադրվում են իրացման ենթակա իրեր: Վերականգնված նյութի առնվազն 25% -ը վերամշակվում է, և արտադրվում են վաճառքի ենթակա իրեր։

Revival of Lake Sevan Ecosystem Assisted by Innovative Underwater Technology
Lake Sevan is the largest body of water in Armenia and the South Caucasus. The Lake is home to 6 species of fish, all of which are endangered, while there are more than 250 species of vertebrates (48 are protected), about 150 species of invertebrates and about 1600 plants in the basin of the lake.
There are many abandoned fishing nets and traps at the bottom of Lake Sevan. Although these nets and traps are not in use, they continue to trap and kill fish, crawfish, etc. The decaying remnants of flora and fauna consume oxygen during decomposition, creating anaerobic conditions at the bottom of the lake. This is detrimental for endemic species, such as Sevan trout that spawn only in areas with oxygen-rich water at the depth of 25–30 m.
The project aims to clean the bottom of Lake Sevan of abandoned traps, fishing nets and other litter, and recycle the retrieved nylon fishing nets into marketable products through employing technical equipment to systematically scan the lakebed, which will increase the capacity and efficiency of the cleaning efforts. A boat-towed scanning sonar and underwater remotely operating vehicle (ROV) and drones will be operated to locate the abandoned nets, traps and other litter. Volunteer qualified scuba divers will then undertake dives in those areas to retrieve the litter. The mapping and cleaning activities, as well as design, production and marketing of recycled products, will be implemented with the active help and participation of the local community. Local youth will be also involved in robotics, aiming to build, program and operate the surface sonar and underwater drones. The project plans recycling the retrieved nylon fishing nets and engaging and educating the local community, mostly women to produce and market artisan artwork and souvenirs to be sold to visitors and tourists.
Scanning the lake bed and creating maps of areas with large garbage concentration: 50 km2/year area is scanned (total 100 km2) and 10 locations with at least 100 kg garbage concentration identified.
Cleaning the lake bed: 2,500 kg/year of litter (total 5000 kg), including abandoned traps and fishing nets, is collected.
Training youth to construct, program and operate surface and underwater drones: about 30 children are trained at Armath (Sevan) lab to construct and operate 2 boats with autonomous navigation and 2 underwater drones.
Training local communities to produce upcycled products: Six teams of 12 community members (about 70 adults) are trained by MADE artisans. At least 25% of recovered material is recycled and marketable items are produced.
• Scanning the lake bed and creating maps of areas with large garbage concentration: 50 km2/year area is scanned (total 100 km2) and 10 locations with at least 100 kg garbage concentration identified.
• Cleaning the lake bed: 2,500 kg/year of litter (total 5000 kg), including abandoned traps and fishing nets, is collected.
• Training youth to construct, program and operate surface and underwater drones: about 30 children are trained at Armath (Sevan) lab to construct and operate 2 boats with autonomous navigation and 2 underwater drones.
• Training local communities to produce upcycled products: Six teams of 12 community members (about 70 adults) are trained by MADE artisans. At least 25% of recovered material is recycled and marketable items are produced.
DSCN5145.jfif
Implementation of measures for conservation of Vipera darevskii through the harmonized solution of biodiversity protection and social economic issues in the region
Biodiversity
DSC01532.jfif
Strengthening the role of local IBA (Important Bird Areas) caretaker groups in Biodiversity Hotspots of Armenia
Local species of vegetables grown at the project pilot farmland 2_22 July 2010.jpg
Practical implementation of the complex methodology (non-chemical, organic) for rehabilitation of saline-alkaline lands of Ararat valley
Resized.jpg
Build-up of local capacities to ensure implementation of the management plan of Khosrov Forest State Reserve
Construction of insed fishery_June 20, 2012 (1).jpg
Creating preconditions for protection and reproduction of Sevan trout (Salmo ischchan Kessler) through environmental awareness building in a number of communities of Lake Sevan watershed and establishment of a fishery in Geghhovit community